Nasza misja

Instynkt przedłużenia gatunku obecny u wszystkich żywych stworzeń powoduje że pszczoły roją się (dokonują podziału rodziny) i starają się osiedlić jak najdalej od rodzimej pasieki. Mimo wysiłków pszczelarzy aby poskromić ten instynkt w całej Polsce co roku dochodzi do setek tysięcy ucieczek roi z pasiek. Bardzo często rój pszczół osiedla się w domostwach albo innym miejscu uciążliwym dla ludzi.

Pszczelarskie Pogotowie Rojowe powstało po to aby pomóc pozbyć się niechcianych lokatorów. Jesteśmy pszczelarzami z dużą praktyką, wiemy jak zabrać rój i robimy to profesjonalnie. Nigdy nie wytruwamy ani nie uśmiercamy w inny sposób roju.

Jeżeli straż pożarna odmówi Państwu usunięcia roju a profesjonalna firma zaproponuje wytrucie lub wymrożenie pszczół, zwróćcie się do nas po pomoc. Pszczół nie wolno zabijać i bez tego co roku miliony rodzin na całym świecie giną z niewyjaśnionego dotychczas syndromu CCD. A jak pisał Albert Einstein: „Jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…”

Na stronie Pszczelarskiego Pogotowia Rojowego znajdują się ogłoszenia pszczelarzy którzy trudnią się usuwaniem pszczół. Jeżeli Państwo tu nie znajdziecie ogłoszenia pszczelarza z waszej okolicy przejdźcie do działu „zgłoszenia roi” i zamieście odpowiednie zgłoszenie.

Do czasu usunięcia roju jedyną możliwą do wykonania przez Państwa rzeczą jest jest zroszenie wodą zawieszonego roju (imitując deszcz) .Rojów już osiedlonych  gdzie widać tylko wylatujące pszczoły – nie ruszajcie Państwo. Niektórzy z pszczelarzy wolą byście Państwo nic nie robili. Rojące się pszczoły pomimo niepokojącego laika widoku są w swoim życiu najłagodniejsze. Pszczół strażniczek (żądlących)  jest bardzo mało.Pszczoły do ataku pobudza intensywny zapach, gwałtowne ruchy. Jeśli zostaniecie użądleni żądło należy jak najszybciej wyjąć zeskrobując ze skóry ,nie biorąc je palcami ( wyciśniecie wtedy jad) a miejsce przemyć ciepła wodą z mydłem i posmarować Fenistilem. .Dzwoniąc do pszczelarzy poinformujcie o miejscu znajdowania się roju ( gałąź , otwory w budynkach).

Wynagrodzenie za usunięcie roju jest sprawą indywidualnych ustaleń. Są wśród nas prawdziwi pasjonaci którzy robią to zawsze za darmo ale są również koledzy którzy prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą i oczekują godziwej zapłaty.

Pogotowie Rojowe jest pośrednikiem pomiędzy Państwem a pszczelarzami . Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za działania lub zaniechania ze strony zamieszczonych tu osób, nie mamy na nie wpływu. Jako że zawód pszczelarza jest zawodem zaufania ,prosimy o informowanie nas o uchybieniach.

3 Responses to Nasza misja

 1. oro54 pisze:

  Akcja z wszech miar godna poparcia. W mojej okolicy problem został rozwiązany w ten sposób: gdy straż ogniowa stwierdza, że została wezwana do usunięcia i likwidacji roju pszczelego, wtedy korzysta z numerów telefonów do pszczelarzy, którzy wcześniej w Naszym Kole Pszczelarzy zdeklarowali chęć usuwania dzikich rojów.
  Wcześniej strażacy rozbijali wiszące roje silnym strumieniem wody, jednak zdarzały się wypadki pożądlenia przez rozwścieczone pszczoły osób postronnych.
  Jak na razie współpraca pomiędzy strażą pożarną, a pszczelarzami rozwija się pomyślnie.
  Z poważaniem oro54

 2. wtrepiak pisze:

  Proszę państwa ….ja współpracuję od dwóch lat z dwoma firmami ….usuwanie os i szerszeni …….na terenie Warszawy.
  Po wysłaniu propozycji ……. zdjęcia roju i odbioru pszczół .
  Popieram taką inicjatywę …..chrońmy i zbierajmy roje niczyje ……
  A one nam się odwdzięczą
  Jeżeli jest to możliwe proszę o umieszczenie mnie na mapce.
  Wiesław Trepiak
  Warszawa ….608 502 290
  Pozdrawiam

 3. d-h Bartnik pisze:

  O powołaniu w Polsce „Pogotowia Rojowego” bardzo przychylnie piszą na czeskim internecie, wymieniają nawet inicjatora akcji – p.Janka Gilewskiego.

  Pozdrawiam d-h Bartnik

Dodaj komentarz